Rady a triky
Jak se nejlépe naučit cizí jazyk
Jak na cizí jazyky?
Takže. Rozhodně Vám nenabídneme návod, jak se za 3 dny naučit španělsky, anglicky nebo francouzsky, ale každopádně můžete využít našich postřehů, zkušeností, typů a triků a použít je jako doplněk ke klasickým výukovým metodám. Hlavně se učit s radostí, v klidu a s nadhledem!
1. Základem jsou slovíčka
Umějte jich co nejvíc – 90% lidí vám porozumí, pokud použijete slovíčka se správným významem, přestože gramaticky špatně! Asi těžko kdokoliv ocení, že jste bravurně gramaticky uspořádali složité souvětí, když se správně nevyjádříte.
2. Vše, co doma máte (i sebe), polepte papírky s názvem předmětu v daném jazyce
Časem se vám názvy zafixují tak hluboko do paměti, že je budete brát jako součást vaší slovní zásoby.
3. Napište si malé kartičky
Na jedné straně napište české slovíčko a na druhé anglické, španělské, … Použijte různé barvy tužek, fixek či pastelek. Ať již pojedete brněnskou šalinou nebo pražským metrem, zkuste si z kapsy pár kartiček vytáhnout a párkrát se na ně z obou stran podívat. Není třeba si je tlouci do hlavy, jen se na ně každý den na 5 minut podívejte.
4. Poslouchejte písničky
Ze začátku budete vnímat jen hudbu, později se vám podaří odchytit nějaké slovíčko jako např. “life is life, na,naaa,na,na”. Postupně si zafixujete celé fráze a nakonec zjistíte, že si zpíváte v cizím jazyce.
5. Spojujte si slovíčka s lidmi, zvířaty, věcmi
Wolfganga A. Mozarta si představte jak vyje v lese o půlnoci na měsíc a hned budete vědět, že se německy “vlk” řekne “Wolf”. Vymyslete si cokoliv, jakýkoliv nesmysl, hlavně když vám to dané slovíčko připomene.
6. Zkuste říkanky
Mnoho z nás si ještě pamatuje “[vot Tamara pasmatri i igrušky nazavy,” …] nebo “Ich bin Peter, du bist Paul, ich bin fleissig, du bist faul.”
7. Učte se podobná slova najednou.
V angličtině např. bed = postel, bad = špatný, but = ale
8. Učte se stejná slovíčka, avšak různého významu.
Pokoj (jako místnost)=room, pokoj (jako klid, mír)=peace
9. ČTĚTE
Nápisy, noviny, knížky, … A čtěte si NAHLAS. Je to velmi důležité!
10. MLUVTE
Všude a pořád. Ze začátku třeba na svého papouška, ten to zvládne a možná vám časem i odpoví.
11. POSLOUCHEJTE
Půjčte si pěknou cestopisnou videokazetu a dívejte se na obrázky. Pusťte si ji alespoň 3x a uvidíte, jak postupně začnete vnímat slovíčka, fráze a nakonec i souvislosti. Pokud máte satelit nebo kabelovou televizi, dívejte se často na filmy v původním znění s titulky. Časem zjistíte, že český překlad vlastně nepotřebujete.
12. PIŠTE
V době Internetu napište svým známým nebo si nějakého kamaráda najděte na chatovém serveru.
Kde je vůle, tam je i cesta, takže především s chutí do toho!